Достапни линкови

Токио: Јапонија ја повика Кина на дијалог


Властите во Токио денеска го повикаа Пекинг на дијалог со цел спречување на на натмошното влошување на односите меѓу двете земји. Во изминатиот викенд во Пекинг беа одржани антијапонски демонстрации поради незадоволството што се појави откако во Јапонија беше издаден учебник во кој се минимизираат злосторствата на јапонските војници во Кина за време Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG