Достапни линкови

Киргистан: Одземени привилегиите на екс претседателот Акаев


Парламентот на Киргизстан денеска на поранешниот шеф на државата Аскар Акаев му го одзеде статусот претседател, како и сите привилегии што му припаѓаа со тој статус. Измените на законот ќе стапат во сила откако нив ќе ги потпише вршителот на должноста претседател Курманбек Бакиев. Со измените на законот укинет е имунитетот на неговото семејство.
XS
SM
MD
LG