Достапни линкови

Багдад: Џалал Талабани нов претседател на Ирак


Ирачкиот парламент денеска го избра курдскиот лидер Џалал Талабани за нов претседател на Ирак, додека за потпретседатели се избрани шиитскиот кандидат Абдул Махди и сунитот Гази Јавар. Со тоа, е отворен патот и за формирање на новата ирачка влада. Се очекува парламетот утре да го наименува Ибрахим Џафари за ирачки премиер.
XS
SM
MD
LG