Достапни линкови

Москва: Аскар Акаев се согласи да даде оставка


Киргистанскиот претседател Аскар Акаев се согласи да даде оставка, јавуваат агенциите. Тој денеска во Москва разговараше со претставници на парламентот на Киргистан. Преодните киргистански власти веке ги закажаа претседателските избори кои е предвидено да се одржат кон крајот на јуни. Акаев го напушти Киргистан на 24 март кога кулминираа протеестите на опозицијата поради нерегуларноста на изборите.
XS
SM
MD
LG