Достапни линкови

Сирија: Владата се согласила за целосно повлекување од Либан


Претставникот на Обединетите нации Терје Роед Ларсен денеска соошшти дека сириската влада се согласила целосно да ги повлече своите војници од Либан до 30 април. Роед Ларсен ова го изјави по средбата во Дамаск со сирискиот претседател Башар Ал Асада и миистерот за надворешни работиФарук ал Схара. Притисокот врз Сирија за повлекување на војниците се зголеми по убиството на премиерот на Либија Рафик Харири. Некои либански претставици ја обвинија Сирија дека е вмешана во убиството на Харири.
XS
SM
MD
LG