Достапни линкови

Њујорк: Забрана за патување и замрзнати сметки на одговорните за злосторствата во Дарфур


Советот за безбедност на Обединетите Нации воведе забрана за патување и ги замрзна сметките на оние што се одговорни за злосторствата против цивилите во суданскиот регион Дарфур. Санкциите ќе стапат во сила по триесет дена. Во минатата недела Советот одобри распоредување десет илјади мировници во јужен Судан, но се уште е поделен во врска со тоа како да се реши кризата во Дарфур.
XS
SM
MD
LG