Достапни линкови

Вашингтон: САД го поддржуваат најновиот политички процес во Киргистан


Соединетите Држави го поддржуваат најновиот политички процес во Киргизстан. Ова го изјави портпаролот на Стејт Департментот Адам Ерели, додавајќи дека меѓународната заедница соработува со транзиционите власти во Киргизстан со цел да им помогне во зачувувањето на стабилноста во земјата. Соборениот претседател Аскар Акаев кој е во егзил во Русија вчера соопшти дека тој се уште е легитимен лидер на Киргизстан и оти би можело да се повлече само доколку му бидат дадени извесни гаранации.
XS
SM
MD
LG