Достапни линкови

Киргистан: Суспендирани активностите на стариот парламент во корист на стабилноста


Горниот дом на киргистанскиот парламент во заминување како и долниот дом денеска ги суспандира натамошните активности во корист на новоизбраниот еднодомен парламент. Како што е соопштено, тоа е сторено во името на стабилноста и одбегнување натамошни конфликти. До промена на власта во Киргистан дојде по протестите организрирани од опозицијата која ги отфрли резулататите на парламентарните избори поради низата неправилности.
XS
SM
MD
LG