Достапни линкови

Токио: Ширак ја бранел позицијата на Франција во Кина


Францускиот претседател Жак Ширак на разговорите со јапонскиот премиер Јуничиро Коизуми во Токио ја бранел француската поддршка за подигањето на ембаргото за продавање оружје на Кина. Франција е една од главните поддржувачи за подигањето на 16 годишното ембарго. Ширак узнал дека Јапонија е загрижена за продажбата на оружје на Кина, но дека барањата на Пекинг се легитимни. Ширак денеска ја завршува официјалната посета на Јапонија со средба со јапонскиот цар Акихита.
XS
SM
MD
LG