Достапни линкови

Киргистан: Седница на новоизбраниот парламент


Новоизбраниот киргистански парламент денеска одржува седница. Оставка пак поднесе првиот човек на изборната комисија Сулеиман Иманбаев. Руските власти пак соопштија дека го одобриле барањето на киргистанскиот претседател Аскар Акаев за негов престој во Русија. Акаев го напушти главниот град на Киргистан, Бишкек во четвртокот кога кулминираа повекенеделните протести на опозицијата која влезе во повеке владини институции.
XS
SM
MD
LG