Достапни линкови

Исланд: Боби Фишер допатува на Исланд


Шаховската легенда Боби Фишер допатува на Исланд, каде што доби азил, за да ја избегне депортацијата во Соединетите Држави. Фишер 9 месеци беше во притвор во Јапонија, каде што беше уапсен поради обидот да ја напушти земјата со неважечки американски пасош. Против Фишер во Соединетите Држави е покрената кривична постапка поради кршење на санкциите против екс Југославија, бидејки во 1992 година одигра егзибизионен меч со Борис Спаски на Свети Стефан.
XS
SM
MD
LG