Достапни линкови

Киргистан: Наименуван нов министер за внатрешни работи


Претседателот на Киргизстан Аскар Акаев под притисок на опозицијата, денеска наименува нов министер за внатрешни работи, како и нов јавен обвинител. Ваквата одлука на Акаев претставува изненадувачка отстапка спрема опозицијата која протетсира поради нерегуларноста на парламентарните избори во таа земја. Опозицијата бара оставка на Акаев.
XS
SM
MD
LG