Достапни линкови

Киргистан: Продолжуваат протестите на опозицијата


Во Киргистан продолжија протстите на опозицијата за резултатите на парламентарните избори. Во обид за намалување на тензиите, претседателот Аскар Акајев се сретна со шефот на централната изборна комисија и шефот на Врховниот суд и нареди истрага за неправилностите. Зборувајќи за националната телевизија, Акајев ги бранеше неодамнешните изборни резултати. Опозицијата бара поништување на сите изборни резултати и преговори.
XS
SM
MD
LG