Достапни линкови

Брисел: Германија нема да се спротистави на изборот на Волфовиц за шеф на Светската Банка


Германија вети дека нема да се спротиставува на изборот на американскиот потсекретар за одбрана Пол Волфовиц, како нов шеф на Светската банка, во предвечерјето на економскиот самит на Европската Унија на кој ќе се разгледува номинацијата на Волфовиц. Германскиот канцелар Герхард Шредер изјави дека Волфовиц може да донесе позитивни изненадувања и дека Берлин нема да го блокира неговиот избор.
XS
SM
MD
LG