Достапни линкови

Киев: Разговори Путин - Јушченко


Рускиот претседател Владимир Путин денеска се очекува да допатува во посета на Киев каде што ќе се сретне со пртседателот на Украина Виктор Јушченко. Ова е прва посета откако на власт дојде Јушченко. Путин вчера во Париз на лидерите на Фарнција. Германија и Шпанија им вети дека ќе го подржи прозападниот претседател на Украина Виктор Јушченко. Се очекува да се разговара и за Економскиот Сојуз меѓу Русија, Белорусија, Казахстан и Украина што го фаворизира Путин. Јушченко изјави дека не би се согласил на овој сојуз доколку тој ги намалува шансите за членство во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG