Достапни линкови

Женева: Според Барадеј, Северна Кореа поголема нуклеарна закана од Иран


Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Мохамед Ел Барадеи смета дека Северна Кореа претставува поголема нуклаерна закана од Иран. Во интервју за Си Ен Ен Барадеи прецизира дека е познато оти Северна Кореа поседува плутониум од кој може да се направат нуклеарни бомби. Ваков материјал, според него, не бил откриен во Иран.
XS
SM
MD
LG