Достапни линкови

Багдад: Прво заседание на ирачкиот парламент по јануарските избори


Новиот ирачки парламент денеска го одржа првото заседание, по изборите во јануари, но нема навестувања за формирање на новата Влада, бидејки партиите сеуште не постигнаа договор за коалицирање. Парламентот треба да избере претседател и двајца пот-претседатели, кои потоа треба да го наименуваат новиот премиер. Пред почетокот на седницата, во Зелената зона во Багдад одекнаа експлозии, а во Бакуба во напад со автомобил бомба загинаа тројца ирачки воници.
XS
SM
MD
LG