Достапни линкови

Вашингтон: САД и Европа се согласиле на заеднички настап во преговорите со Техеран


Водечките весници во Соединетите Држави, Њујорк Тајмс и Вашингтон Пост објавија дека Соединетите Држави и Европа се согласиле за нов заеднички настап околу преговорите со Техеран за иранската нуклеарна програма. Според неименувани извори, Вашингтон се согласил да понуди скромен економски потстрек за Иран да ја напушти програмата со збогатениот ураниум. Европската Унија пак доколку пропаднат преговорите со Техеран се согласи ова прашање да му се реферира на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG