Достапни линкови

Сараево: Отворање на суд што ќе ги презема процесите на Хашкиот трибунал


Во Сараево со свечена церемонија денеска ќе биде одбележано отворањето на првиот суд кој ќе постапува по воените злосторства на Балканот. Овој суд се очекува наскоро да почне да ги презема процесите од Хашкиот трибунал. На церемонијата ќе присуствуваат претседателот на судот во Хаг Теодор Мерон и главниот обвинител Карла Дел Понте.
XS
SM
MD
LG