Достапни линкови

Вашингтон: Кинеските власти се почесто затвораат активисти за човекови права


Амнести интернешенел соопшти дека кинеските власти зачестено ги затвораат активистите за човекови права и оние со спротивни политички погледи. Вчера од плоштадот Тјенанмен во Пекинг беа отсранети 20 лица кои сакаа да поднесат петиција и мирно протестираа за време на редовната сесија на Кинеското Собрание.
XS
SM
MD
LG