Достапни линкови

Тајван: Протести против анти-сецесионистичкиот закон на Кина


Илјадници луѓе одржаа марш во јужен Тајван протестирајќи против анти сецесионистичкиот закон на Кина што би му дал право на Пекинг да го принуди Тајван да се соедини со Кина. Околу 15,000 луѓе во јужниот град Каошиунг ги повикаа граѓаните на Тајван да се спротистават на Кина. Деновиве во тек е десетдневното заседание на Народното собрание на Кина што треба да го донесе анти – сецесионистичкиот закон.
XS
SM
MD
LG