Достапни линкови

Техеран: Потпишан договор за снабдување на Иран со руско нуклеарно гориво


Иран и Русија денеска потпишаа договор за снабдување со нуклеарно гориво, што го отвора патот за функционирање на првиот ирански нуклеарен реактор Бушер. Договорот беше потпишан во иранската нуклеарна централа Бушер, од иранскиот потпретседател Голамреза Агазадех и шефот на руската агенција за атомска енергија Александер Румјантсев. Централата се очекува да профукцнионира во јуни 2006-тата.
XS
SM
MD
LG