Достапни линкови

Техеран: Русија и Иран преговараат за снабдување со нуклеарно гориво


Преставници на Русија и Иран денеска разговаар за снабдувањето на исламската репблика со гориво за првиот нуклеарен реактор под услови потрошеното гориво да се врати. Се очекува да се финализира договорот за 800 милиони долари вреданата Бушер нуклеарка. Вашингтон ја критикуваше Москва велејки дека му помага на Техеран да развие нуклеарна бомба. Според Москва, вратено гориво е гарант дека Иран нема да може тоа да го направи.
XS
SM
MD
LG