Достапни линкови

Приштина: Харадинеј не примил обвинение од Хашкиот Трибунал


Шефот на УНМИК Сорен Јесен петерсен изјави дека косовскиот премиер Рамуш Харадинај не примил обвинителен акт од Хашкиот Трибунал. Врачувањето на таков акт е моја надлежност, а на Харадинај не сум му дал никакво обвинение, освен ако тоа не сум го сторил во сон, изјавил Петерсен кој синоќа во Советот за безбедност на Обединетите Нации го претстави извештајот за ситуацијата на Косово.
XS
SM
MD
LG