Достапни линкови

Багдад: Еден американски маринец убиен во воена операција


Еден американски маринец бил убиен во денешната воена операција во ирачката провинција Ал Анбар, западно од Багдад. Во оваа провинија се наожаат градовите Фалуџа, Рамади и Каим каде што подолго време ирачките и американските сили се цел на ирачките бунтовници. Во меѓувреме, Австралија соопшти дека ќе испрати доплонителни четиристотини и пеесет свои војници во мисијата во Ирак. Таму сега има скоро илјади австралиски војници.
XS
SM
MD
LG