Достапни линкови

Берлин: Пораз на владеачките социјал демократи на локалните избори во Шлезвиг Холштајн


Социјлдемократската партија на германскиот канцелар Герхард Шредер доживеа пораз вчерашните локални избори во северната покраина Шлезвиг Холштајн. Сепак, социјалдемократите ќе останат на власт благодарение на поддршката од тамошната партија на малцинските данци. Најмногу гласови на овој прв изборен тест на Шредер добија опозиционите демохристијани.
XS
SM
MD
LG