Достапни линкови

Израел: По четири годишна пауза во дипломатските функции, во Израел допатува јорданскиот амбасадор


Јорданскиот нов амбасадор Маруф ал Бакхит допатува денеска во Израел, после четиригодишна пауза и повлекувањето на јорданскиот амбасадор од земјата поради палестинското востание. Јордан вети дека ќе ја врати амбасадорската функција во Израел, на мировниот самит што беше одржан во Египет на кој се сретнаа израелскиот премиер Ариел Шарон, палестинскиот лидер Махмуд Абас, а присуствуваше и јорданскиот крал Абдула втори.
XS
SM
MD
LG