Достапни линкови

Багдад: Шиитските муслимани го одбележуваат празникот Ашура


Десетици илјади шиитски муслимани излегоа на улиците во Багдад и во другите ирачки градови, одбележувајки го верскиот празник Ашура. Превземени се засилени мерки за безбедност, меѓу кои и затворање на ирачките граници, за да се избегант евентуалните инциденти. Во вчерашните неколку напади во Ирак загинаа 27 лица.
XS
SM
MD
LG