Достапни линкови

Загреб: Стипе Месиќ даде свечена заклетва


Хрватскиот претседател Стипе Месиќ денеска даде свечена заклетва со што го почна вториот петгодишен мандат на таа функција. Во инаугуративниот говор пред многумина странски државници, Месиќ изјави дека сака да ја подобри соработката на Хрватска со соседните земји. Месиќ изрази надеж дека Хрватска ќе влезе во Европската Унија до крајот на деценијава.
XS
SM
MD
LG