Достапни линкови

Либан: Тридневна национална жалост поради атентатот на поранешниот премиер


Во Либан денеска започнаа тридневната национална жалост а оружените сили се на нависок степен на готовност по вчерашниот атентат врз поранешниот премиер Рафик Харири во Бејрут. Наапдот во кој загинаа уште 9 лица беше осуден од лидерите во регионот, Соединетите Држави и Европската Унија. Советот за безбедност на Обединетите Нации, кој минатата година побара повлекување на на 15 те илјади сириски војници од Либан, денеска ќе одржи седница за ситуацијата во оваа земја.
XS
SM
MD
LG