Достапни линкови

Багдад: Разговори за формирање нова ирачка влада


По објавувањето на резултатите од неоданемшните избори во Ирак, ќе продолжат разговорите за формирање на новата Влада. Обединетата ирачка алијанса, на шиитскиот лидер Ајатолах Али ал Систани, освои 48% од гласовите, и како што се јавува можно е блокот на шиитските муслимани, да коалицира со Курдската Алијанса, која се најде на второто место со освоени 26% од гласовите. Во моментов, во Ирак тече тридневниот рок за поднесување жалби и приговори за изборните резултати.
XS
SM
MD
LG