Достапни линкови

Пекинг: Кина ветува дека ќе се залага за обновување на преговорите со Северна Кореа


Кина упатила ветување до руските власти дека ќе се залага за повторно обновување на шестпартитните разговори, во врска со Северно Корејската нуклеарна програма. Кинескиот министер за надворешни работи Ли Заоинг, ова му го соопштил на неговиот руски колега Сергеј Лавров, во телефонски разговор, пренесува кинеската агенцијата Хина. Министерот Заоинг, меѓу другото изјавил дека Кина останува на ставот за де-нуклеаризација на корјескиот полуостров. Минатата недела Кореја соопшти дека поседува нуклерано вооружување и дека се повлекува од преговорите.
XS
SM
MD
LG