Достапни линкови

Мадрид: 30 повредени во експлозија


Силна ексползија одекна денеска во близина на Мадридскиот Центар за Конвенции при што се претежно полесно повредени околу 30 лица. Министерството за внатрешни работи на Шпанија потврди дека станува збор за автомобил бомба. Весникот Гара во провинцијата Баскија добил предупредување од сепаратистичката ЕТА половина час пред експлозијата во Мадрид. Кралот на Шпанија Хуан Карлос, Кралицата Софија и претседателот на Мексико Виченте , според најавите, неколку часа подоцна требаше да отворат една меѓународна уметничка егзибиција во овој центар во предградие на Мадрид.
XS
SM
MD
LG