Достапни линкови

Женева: Продолжуваат преговорите ЕУ - Иран


Претставници на Иран и на Европската Унија денеска во Женева ќе ги продолжат преговорите околу иранската нуклеарна програма. Претставниците на Германија, Франција и Велика Британија бараат од Иран да ги запре нуклеарните активности во замена за економски бенефиции. Иранскиот преговарач Хасан Рохани изјави дека Техеран настојува да ги надмине несогласувањата со Вашингтон, но оти американците не сакале решавање на проблемите.
XS
SM
MD
LG