Достапни линкови

Брисел: Солана верува дека воена акција против Иран, би било грешка


Еврокомесарот за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана изјави дека верува оти воената акција врз Иранските нуклеарни објекти, би било грешка. Солана во интервју за британската телевизија Еј-Ти-Ви изјави дека воената акција против Иран, би ја усложнило ситуацијата и според него, во овој момент ,,не треба да се размислува за такво нешто,,. Европската Унија, се обидува преку дипломатска акција да ја разреши ситуацијата со Иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG