Достапни линкови

Багдад: Шиитските групи во предност според првичните резултати од изборите


Првичните резултати од неделните избори во Ирак покажуваат дека шиитските групи се во предност. Во водство е Обединетиот ирачки сојуз подддржан од големиот ајатолах Али ал Систани, додека на второ место е партијата на приврмениот премиер Ијад Алави. Овие резултати се базираат врз податоците од десет насто од избирачките места во Ирак.
XS
SM
MD
LG