Достапни линкови

Непал: Кралот ја распушти владата и ја презеде власта


Непалскиот крал Гјанендра денеска ја распушти владата и ја презеде власта во земјата. Ваквиот потег тој, како што јавуваат агенциите, го образложил со неуспехот на владата да созададе услови за одржување избори, односно да воспостави мир во граѓанската војна со Маоистичките бунтовници. По неговото ображање преку државното радио, сите телекомуникациски врски со Непал биле прекинати.
XS
SM
MD
LG