Достапни линкови

Западен Брег: Израел ги одложил плановите за повлекување од неколку града


Палестинскиот преговарач Саеб Ерекат изјави дека Израел ги одложил плановите за предавање на безбедносната контрола врз палестинската управа во неколку делови од Западниот Брег. Имено, за денеска беше планирано трансферот да биде спроведен во Рамала, Калкилија, Ерихон и Тулкарем. До одлагањето дошло откако на синоќешните израелско палсетински разговори не бил постигнат никаков договор. На овој состанок израелците побарале итна акција на палестинските власти против милитантите кои продолжуваат да ги гранатираат еврејските населби во Појасот Газа
XS
SM
MD
LG