Достапни линкови

Пекинг: Kремирани посмртните останки на Џао Цијанг


Посмртните останки на бившиот кинески лидер Џао Цијанг бе акремирани денеска во Пекинг со скромна комеморативна служба. Речиси две недели по неговата смрт, денеска со соопштение се огласи и кинеската влада во кое се истакнува дека Цијанг имал значаен придонес за партијата и за народот, но оти во 1989 година направил сериозни грешки. Џао Цијанг беше сменет од функцијата генерален секретар на Комунистичката партија на Кина поради тоа што беше против насилното задушување на студентските демонстрации на плоштадот Тјенанмен.
XS
SM
MD
LG