Достапни линкови

Багдад: Повлекувањето на САД од Ирак би било авантура


Министерот за култура на ирачката преодна влада Муфид Џазаири оцени дека повлекувањето на Соединетите Држави од Ирак во моментов кога ирачаните не се во состојба да се грижат за безбедноста, би било авантура. Тој во интервјуто за денешниот број на чешкиот весник Право изјави дека е тешко да се одреди терминот за повлекување на странските сили од Ирак, иако желба на ирачаните е тоа да се случи што поскоро. Џазаири проценува дека одзивот на утрешните избори во Ирак би можел да биде околу 60 насто.
XS
SM
MD
LG