Достапни линкови

Вашингтон: Сенатот ја подржа номинацијата на Кондолиза Рајс


Со 85 гласа ЗА и 13 против, американскиот Сенат ја подржа номинацијата на Кондолиза Рајс за државен секретар на Соединетите држави. Рајс на функцијата ќе го замени досегашниот државен секретар Колин Пауел, со што ќе стане првата црна жена на таа функција. Сенаторите што се проитвеа на изборот ги фокусираа критиките на наичинот на кој претседател Буш и Рајс ги воведоа Соединетите Држави во војната со Ирак.
XS
SM
MD
LG