Достапни линкови

Вашингтон: Бил Гејтс ќе донира 750 милиони долари на Глобалната алијанса за вакцинација


Основачот и претседателот на Мајкрософт Бил Гејтс објави дека во следниот десетгодишен период ќе донира 750 милиони долари за Глобалната Алијанса за вакцинација и имунизација во Женева како подршка на програмата во сиромашните земји. Донацијата е објавена ден пред редовниот годишен состанок на Светскиот Економски Форум во Давос каде што здравствената заштита е на врвот на агендата.
XS
SM
MD
LG