Достапни линкови

Вашингтон: Хјуман Рајтс Воч предупредува за тортури на безбедносните сили


Хјуман Рајтс Воч денеска соопшти дека ирачките безбедносни сили систематски вршеле тортури и злоупотреби врз затвореници. По разговори со 90 затвореници од почетокот на владеењето на привремениот премиер Ијад Алави добиени се податоци за употреба на електро шокови, претепувања и прегладнувања на затвореници.
XS
SM
MD
LG