Достапни линкови

Ачех: Тензии меѓу владата и бунтовниците го загрозува доставувањето на хуманитарна помош


Тензиите меѓу бунтовниците и владините сили ја зголемија загриженоста околу доставувањето на хуманитарната помош до настраданите од цунами катастрофата во индонезиската провинција Ачех. И покрај неформалното примирје, индонезиската армија соопшти дека во изминатве две недели убила сто и дваесет бунтовници. Во цунамито во ова подрачје загинаа над сто и шеесет илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG