Достапни линкови

Газа: Распоредување на палестински безбедносни сили


Палестински безбедносни сили се распоредија во Појасот Газа со цел да ги спречат нападите на милитантите против Израел. Тоа е дел од планот на новиот палестински претседател Махмуд Абас за запирање на насилствата и за започнување преговори со Израел. Поставувањето на палестинските сили за безбедност во Газа е прво во последните 4 години и одобрено од Израел.
XS
SM
MD
LG