Достапни линкови

Техеран: Нобеловката Ширин Ебади нема намера да се појави пред Револуционерниот суд


Нобеловката Ширин Ебади нема намера денеска да се појави пред Револуционерниот суд во Техеран како што и наредено, а од друга страна не е известена за било какво обвинение. Наместо Ебади на судот ке се појават тројца нејзини адвокати. Иранката Ебади е адвокат и борец за човекови права, а иранскиот Револуционерен суд главно се занимава со случаји поврзани со националната безбедност.
XS
SM
MD
LG