Достапни линкови

Брисел: Започна работата на широк информациски систем за Шенген виза


Европската комисија ја започна работата врз создавањето широк информациски систем кога патниците сакаат да добијат виза за влез во земјите од таканаречниот Шенгенски блок. Овој систем, со кој, меѓу другото се предвидува земање отпечатоци на прстите и фотографирање на патниците, треба да го спречи фалсификувањето на визите.
XS
SM
MD
LG