Достапни линкови

Индонезија: Двајца повредени во хеликоптерска несреќа


Во близина на Банда Ачех изутрината се урнал еден американски воен хеликоптер кој носел помош на настраданите во цунамито во Индонезија. Во несреќата, имено американските сили соопштија дека не станува збор за оружен напад на бунтовниците, биле повредени двајца членови на екипажот. По катастрофалното цунами, во покраината Ачех избувнале судируи меѓу владините сили и припадниците на Движењето за ослобудување на Ачех, чиј бунт трае скоро триесетина години.
XS
SM
MD
LG