Достапни линкови

Индонезија: Нов земјотрес од шест степени по Рихтеровата скала


Земјотрес со сила од шест запирка два степена според Рихтеровата скала денеска го погоди градот Банда Ачех во Индонезија, но засега нема извештаи за настрадани. Земјотресот чиј епицентар бил во Индискиот Океан го погоди северниот брег на Суматра. Претходниот земјотрес што ја погоди таа област на дваесет и шесттиминатиот месец, предизвика цунами бранови во кои загинаа скро сто и шеесет илјади луѓе. Само во Банда Ачех, бројот на жртвите изнесува над шетириесет илјади.
XS
SM
MD
LG