Достапни линкови

Пекинг: Кина има 1,3 милијарди жители


Кина од денеска има милијарда и 300 милиони жители. Кинеските медиуми ја објавија оваа бројка откако нешто по полноќ во Пекинг беше родено машко дете. Според агенцијата Ксин-хуа, Кина уште пред 4 години ќе имаше милијарда и 300 милиони жители доколку не беше воведена политиката на планирање на семејството, според која едно семејство може да има само на едно дете.
XS
SM
MD
LG